
Może zacząć się banalnie. Pewnego dnia odczujesz drętwienie dłoni, mrowienie w skroniach, stopach i łydkach. Miewasz zawroty głowy. Idziesz do neurologa albo na badanie poziomu cholesterolu albo jedno i drugie. W pewnym wieku każdy kto jest ojcem, matką albo fizycznie latami obciążany, ma prawo mieć problemy z kręgosłupem. Może się okazać również, że cholesterol przewyższy 200 jednostek, a lekarz albo da Ci czas na zmianę diety i poradzi wprowadzić zioła wspomagające wątrobę, która cholesterol produkuje albo od razu przepisze statyny, których stosowanie wiąże się ze skutkami ubocznymi, informują ulotki i internet. I bywa, że pierwszy sposób pomoże, drugi do tego stopnia uzależni organizm, że ten wyręczony tabletkami, przestanie w ogóle przejmować się cholesterolem i trójglicerydami. Możemy jeszcze wrócić do sposobu nr1. Przerzucić się na zioła dopóty organizm nie zgłupiał zupełnie.
A jeśli mimo ustawienia kręgów, łykania tabletek, mrowienie i zawroty głowy nadal dają o sobie znać ?
Wówczas warto pomyśleć, że winowajcą takiego stanu naszego zdrowia wcale nie jest cholesterol i tłuszcze ale aminokwas, znajdujący się w organizmie człowieka –homocysteina, o której nadal wiemy niewiele. Homocysteina powstaje w wyniku spożywania pokarmów, w których znajduje się białko. Wprawdzie potrzebna jest do poprawnej pracy organizmu, jednak jej nadmiar może poważnie uszkodzić naczynia krwionośne i podobnie jak wysoki poziom złego cholesterolu wywoływać miażdżycę oraz problemy zakrzepowe. W wielu sytuacjach to właśnie wysokie stężenie homocysteiny, wiąże się z wystąpieniem zawału serca i udaru. Nazywana jest ona wrogiem numer jeden dla naszego serca oraz naczyń krwionośnych, które pod jej wpływem stają się mniej elastyczne.
Jakie problemy zdrowotne może spowodować hiperhomocysteinemia?
-
niedokrwistość Addisona-Biermera;
-
białaczka limfoblastyczna;
-
nowotwór jajnika;
-
zaburzenia tarczycy;
-
łuszczyca;
-
nowotwór sutka;
-
zaburzenia nerek;
-
cukrzyca typu 1 i 2,
Istnieją również genetyczne przyczyny kumulowania się homocysteiny. Gen MTHFR , który jest odpowiedzialny za utrzymywanie prawidłowego stężenia tego aminokwasu w krwiobiegu w normalnych warunkach, uszkodzony, przynosi zupełnie odwrotny skutek.
Jak poradzić sobie z nadmiernym poziomem homocysteiny ?
Okazało się, że niebagatelny wpływ na odpowiedni poziom homocysteiny mają pewne witaminy z grupy B ( B12, B6) i kwas foliowy.
https://zielarka.com.pl/product/bicaps-b-cardioa60kaps/
W naturalnej postaci znajdziemy je w żywności:
Kwas foliowy – zielone warzywa: szpinak, brukselka, brokuły, groszek, natka pietruszki, szparagi, sałata, kapusta, bób, ponadto buraki, orzechy, nasiona słonecznika, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce cytrusowe, wątróbka, jaja, drożdże, sery. Niestety jest to bardzo „delikatna” witamina, wrażliwa na światło i wysokie temperatury, stąd jej straty podczas przechowywania i obróbki kulinarnej są znaczne.
Witamina B12 – wątroba, ryby (łosoś, makrela, pstrąg, dorsz, mintaj, morszczuk), sery żółte, jaja, mleko, wodorosty (nori, chllorella), spirulina, żywność wzbogacana witaminami (mleko sojowe, napój ryżowy i inne).
Witamina B6 – mięso (pierś indyka), ryby (makrela, łosoś, dorsz, mintaj), strączki (fasola biała, soja), produkty zbożowe (kasza gryczana, jęczmienna, chleb żytni razowy, ryż brązowy), marchew, brukselka, brokuły, awokado, mleko.
https://zielarka.com.pl/product/f-vit-b-cardio-60-porcji-modulatory-homocysteiny/
Żródła :
- Kraczkowska S, Suchocka Z, Pachecki J. Podwyższone stężenie homocysteiny we krwi jako wskaźnik zagrożenia zdrowia. Biul Wydz Farm AMW 2005;3
2. Wieczorek P, Partyka R, Strawa R, Płusa K. Przydatność oznaczeń homocysteiny w diagnostyce miażdżycy naczyń. Ann Soc Stud Acad Med Siles 2004;30
3. Gąsiorowska D, Korzeniowska K, Jabłecka A Homocysteina. Farmacja Współczesna 2008;1
Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis