Bogate życie wewnętrzne na start czyli co może kawałek gazy i mikrobiom matki ?

Bogate życie wewnętrzne na start czyli co może kawałek gazy i mikrobiom matki ?

Może np.zdeterminować kondycję układu immunologicznego na całe życie. Jak istotny dla odporności  jest mikrobiom czyli flora bakteryjna zasiedlająca jelita noworodka,  informują nieśmiało świadomi tematu położnicy. Bo jeśli przychodzące na świat dziecko  w wyniku cesarskiego cięcia ominie ową drogę życia, którą jest kanał rodny matki, zostaje niestety pozbawione najpotężniejszego oręża służącego przez całe życie ochronie przed   chorobotwórczymi wirusami i bakteriami. Podczas podróży przez pochwę, do jelit maleństwa przedostają się bakterie matki, które kolonizują  jego układ pokarmowy. Obecność, bądź ich brak ma kolosalny wpływ na podatność  do „łapania infekcji”. Bakterie przyjazne matce, są również przyjazne dziecku.

      Mój poród z powodu bliźniaczej ciąży odbył się przez cesarskie cięcie.

Byłam świadoma wszystkich czynności, nieświadoma konsekwencji. Najbardziej utkwił mi w pamięci ostry strumień wody przepłukujący moją macicę i moje dzieci. Wszelkie bakterie zostały usunięte. Przymiotnik – „jałowy” ma tu kluczowe znaczenie. Aseptyczność w pełnym spektrum. Skóra dzieci  wyjałowiona na dzień dobry.  Pierwszymi mikroorganizmami, z którymi się wówczas zetknęły były bakterie szpitalne. Wiem, rozumiem- to wszystko dla ich dobra być miało. Mimo wszystko wymodlone karmienie piersią powiodło się . Niestety, przez kolejne lata nie udało uniknąć się typowych chorób wieku dziecięcego.

     Czy gdybym wówczas posiadała obecną wiedzę,

a ta dotyczy możliwości zaopatrzenia przewodu pokarmowego dziecka wyjmowanego bezpośrednio z brzucha, w właściwą florę bakteryjną,  czy zrobiłabym to do czego od niedawna zachęcają świadome położne? Czy podzieliłabym się swoją florą bakteryjną z moimi dziećmi w inny sposób. Może po prostu spanikowałabym, popukała się w głowę, popatrzyła z niedowierzaniem na osobę , która chciałaby poszerzyć moją świadomość ? Tego nie wiem. Dzisiaj, po latach obserwacji dzieci swoich i wielu innych -wiem, że tą wiedzą trzeba się dzielić.

Badania prowadzone nad tematem mikrobiomu dowodzą, że ten, występujący u   dzieci urodzonych naturalnie i przez cesarskie cięcie różni się od siebie. Naukowcy postanowili sprawdzić, czy zetknięcie się z wydzieliną z pochwy matki ma wpływ na florę bakteryjną dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie.

Coloflor cesario krople 5ml

Przeprowadzono więc  doświadczenie , w którym  uczestniczyło siedem kobiet w ciąży, które miały urodzić naturalnie, oraz jedenaście kobiet zakwalifikowanych do planowego cięcia cesarskiego. Cztery z nich zgodziło się na umieszczenie w pochwie sterylnej gazy na godzinę przed operacją. W ciągu dwóch minut od wyjęcia dziecka z brzucha, przetarto tą gazą usta, twarz i ciało dziecka.

30 dni po porodzie naukowcy pobrali ponad 1500 próbek z różnych części ciała wszystkich uczestniczących w badaniu matek i dzieci. Okazało się, że dzieci, które zostały tuż po narodzinach przetarte gazą nasączoną wydzieliną pochwową matki, miały florę bakteryjną zbliżoną do dzieci urodzonych naturalnie.

Naukowcy przyznają, że choć próba badawcza była niewielka, to wyniki pokazują, że częściowe przywrócenie mikroorganizmów jest wykonalne dla dzieci urodzonych przez cesarskie cięcie.

Maria Dominguez-Bello, profesor NYU Langone Medical Center w Nowym Jorku, autorka analizy podkreśla, że potrzebne są jednak dalsze, długoterminowe badania. Jej zespół postara się określić zależności zachodzące między drobnoustrojami oraz stanem zdrowia dzieci.

Narodziny są początkiem naszej koegzystencji z mikroorganizmami .

O tym jak dbać , dopieszczać i odżywiać naszą florę jelitową w kolejnych latach już w najbliższym poście.

Joy Day Probiotyczny koncentrat Owoce Lasu 500ml

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie „Nature Medicine”.

Źródło:

 Medical News Today

Tamburini S, Shen N, Wu HC, Clemente JC. The microbiome in early life: implications for health outcomes. Nat Med. 2016 Jul 7;22(7):713-22. doi

Zdjęcie : Bru-nO

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*